Zdrowe żywienie - to mądre myślenie!

Znamy chyba wszyscy piramidę zdrowego żywienia. W 2016 roku zaszła w niej rewolucyjna zmiana: została poprawiona, aby być w zgodzie
z najnowszymi ustaleniami badaczy i w jej podstawie zamiast produktów zbożowych znalazły się wreszcie właściwe produkty, czyli warzywa
i owoce. Trochę długo zajęło naukowcom dotarcie do tej prawdy znanej od pokoleń i opisywanej w starych świętych księgach, ale cieszmy się, że się to w ogóle stało. Nasza szkoła również w bieżącym roku szkolnym uczestniczy w unijnym programie „Owoce i warzywa w szkole”.  Program ten ma odegrać ważną rolę w zwalczaniu problemu jakim jest nadwaga i złe odżywianie dzieci w okresie wzrostu i rozwoju.

Program został uruchomiony w Unii Europejskiej od roku szkolnego 2009/2010. Bierze w nim udział większość państw członkowskich UE, w tym również Polska. Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%). Jest on skierowany do uczniów klas I-V szkół podstawowych. Dzieci otrzymują kilka razy w tygodniu porcje owocowo-warzywne, które spożywają w szkole. Również dużą rolę odgrywa realizowany w naszej szkole program „Szklanka mleka”. Wszyscy musimy pamiętać o zdrowym i mądrym odżywianiu, zwłaszcza, że na naszych talerzach jest często tyle żywności przetworzonej i naszpikowanej chemikaliami – skutki rozwoju XXI wieku.