Tematyka godzin świetlicowych - listopad

Wprowadzenie do tematyki zajęć. Lekcja historii – zaproszenie nauczyciela historii. Wysłuchanie wiadomości o naszej ojczyźnie w czasach niewoli.

Zapoznanie   dzieci   z symbolami   narodowymi   (godło,  flaga).Wyjaśnienie znaczenia słowa „niepodległość” na podstawie tekstu „Mundur babci”.

Wysłuchanie hymnu polskiego. Szukanie odpowiedzi na pytanie:, kto bronił niepodległości kraju?

Kształtowanie  postaw patriotycznych.  Wymienienie   w tekście  opowiadania wydarzeń, jakie wspominała babcia. Co było mundurem babci?- Umiejętność wyciągania informacji, przyswajanie wiadomości, wzbogacanie struktury własnych wypowiedzi.

Zabawa z mapą Polski- wędrówki po Polsce. Zgadywanka, co to za miasto?.

Prezentowanie pocztówek symbolizujących największe miasta w Polsce.

Praca plastyczna dotycząca symboli narodowych Flaga Polski, Godło Polski

Odwzorowywanie w/g szablonu konturów mapy Polski naklejanie obrazków ze zdjęciami miast.

Wykonanie kotylionów z papieru – praca plastyczna

Moja miejscowość częścią Polski i Europy- praca plastyczna dowolną techniką.

Słuchanie piosenek o treści patriotycznej. Gry i zabawy z żołnierzykami.

Nauka  piosenki  „Deszcz,  jesienny  deszcz”-  lub  innej,  wyklaskiwanie  rytmu.  Słuchanie  pieśni

patriotycznych i melodii żołnierskich z płyt. Nauka słów i melodii „Hymnu państwowego”.

Konkurs plastyczny „Moja ulubiona książka”.

Zabawy rozwijające wyobraźnię.

Praca plastyczna „Ulubiona postać z bajki”

Lepienie z plasteliny baśniowych postaci.

Ulubiona postać z bajki – zajęcia plastyczne.

✔           Konkurs na najładniej opowiedzianą bajkę.

Wykonanie plakatów związanych z Dniem Życzliwości i Pozdrowień

Gry dydaktyczne dotyczące zachowania się w różnych miejscach (w świetlicy, teatrze, przy stole…”

Kształtowanie nawyków grzecznościowych - budzenie szacunku do ludzi starszych – rozwijanie  wyobraźni,

Pogadanka o znaczeniu zwrotów grzecznościowych (5 magicznych słów)

Czytanie i analizowanie fragmentów książki „ABC dobrego wychowania” J. Gumowskiej.

Dyskusja na temat „Nie czyń nikomu, co Tobie niemiłe”

Co zrobimy w świetlicy, aby było miło, przyjemnie, wesoło i ładnie - nasze wspólne pomysły.

Gry planszowe ćwiczące refleks i pamięć, zabawy

Dobre maniery, czyli savoir - vivre w świetlicy, scenki związane z zasadami kulturalnego zachowania.

Ordery życzliwości – prace plastyczne.

Spisanie wspólnej Listy Uczuć, O tym, co jest najważniejsze na świecie-tekst Anatola Sterna, „Jak być życzliwym? - rozmowa.

„Kolaż przyjaźni”, „Kartka dla przyjaciela” - kreatywna praca plastyczna,

✔           Piosenka „Przyjaciel”, zabawa taneczna „Nie chcę Cię”

Pogadanka na temat zwyczajów i obrzędów ludowych. Wykonanie dekoracji andrzejkowej i rekwizytów do wróżb.

Wysłuchanie opowieści nauczyciela o zwyczajach i tradycjach związanych z dniem Św. Andrzeja.

Poznanie znaczenia słowa „tradycja”, „wierzenia ludowe”, „przepowiednia”.

Andrzejki w świetlicy - tańce, wróżby, konkursy.

Praca plastyczna „Zaczarowany klucz”: odwzorowanie, wycinanie, ozdabianie klucza ze sztywnego kartonu.

Dowolny rysunek wykonany kredką.

Zabawy muzyczno – ruchowe: ”Latający kapelusz”, „Taniec krzeseł”, „Taniec z balonam”,

„Chmurka” - stworzenie przyjaznej atmosfery w grupie,

Rozsypanka wyrazowa – układanie zdań o tematyce andrzejkowej.

✔            Rozwiązywanie krzyżówek i rebusów – w rozwiązaniu magiczne słowa.