Górnikom niesiemy w darze...

Barbórka w Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Maćkowicach.

4 grudnia w Polsce obchodzony jest Dzień Górnika. Jest to święto nie tylko ludzi pracujących w kopalniach węgla kamiennego, ale i tych którzy wydobywają sól, siarkę, rudę żelaza, gaz ziemny oraz ropę naftową.

Jesteśmy mieszkańcami Maćkowic – gdzie znajduje się Kopalnia i Tłocznia Gazu Ziemnego, dlatego też kładziemy szczególny nacisk na pielęgnowanie tradycji związanych z obchodami dnia Św. Barbary – patronki górników.

Na uroczystość w dniu 6 grudnia 2019 r. przybyli przedstawiciele PGNiG : P. Piotr Mierzwa - kierownik Ośrodka Kopalń  Przemyśl, jego zastępca P. Piotr Hrycewicz, P. Jacek Berezowski - kierownik Kopalni Gazu w Maćkowicach wraz z pracownikami oraz Gaz -  Systemu P. Wiesław Hołowacz - kierownik TJE w Jarosławiu, P. Marcin Horodecki - kierownik Tłoczni Gazu w Maćkowicach , jego zastępca P. Wojciech Garbowski, przedstawiciele  Urzędu Gminy w Żurawicy  : P. Tomasz Szeleszczuk - Wojt , P. Maciej Gałuszka - Przewodniczący Rady Gminy,

P. Janusz Rabka - Przewodniczący Komisji Oświatowej, P. Krystian Balicki - Radny Maćkowic oraz P. Agnieszka Gołebiowska - Kostecka- Przewodnicząca Rady Sołeckiej.

Uroczystość uświetnili również darczyńcy, którzy wspomogli akcję charytatywną, zainicjonowaną przez Radę  Rodziców naszej szkoły „ Mikołajki 2019”.

Górniczy zawód, jak chyba żaden inny związany jest od najdawniejszych czasów z bogatymi tradycjami. I do tradycji właśnie odwoływali się uczniowie w  montażu słowno – muzycznym. To dla Nich śpiewali, tańczyli i recytowali pięknie wiersze.

Na koniec spotkania Rada Rodziców wraz z dziećmi wręczyli przybyłym gościom pamiątkowe upominki a Dyrektor Szkoły - P. Bartosz Haśkiewicz  podkreślił, że chwile te mają wyjątkowy charakter ze względu na dziesiątą  rocznicę obchodzenia tego święta w kierowanej przez niego placówce.

Barbórka stała się świętem dla całej naszej społeczności, dlatego bardzo cieszymy się z obecności wszystkich gości. Cenimy fakt, że możemy świętować w tak licznym i wspaniałym gronie.

Tego rodzaju obchody są nie tylko okazją do spotkań, podtrzymywania więzi, współpracy, kultywowania zwyczajów, ale są również dla młodych ludzi cenną lekcją kształcącą i wychowującą.